historie kávyOdkud pochází káva

Za tzv. „pravlast kávy“ je nejčastěji označována oblast v okolí Etiopie, kde se dodnes nachází divoce rostoucí keře kávovníku. Dle historiků byla právě z Etiopie kolem 13-14. století válečníky převezena první káva do Jemenu – tady se začala pěstovat první políčka kávovníků.

Pěstování kávy

Pěstování kávovníku bylo ještě před 150 lety primární výsadou Arabského poloostrova – vývoz kávových zrn byl přísně zakázán a Arabové navíc nesměli kávová semena znehodnocovat varem.

Největší podíl na rozšíření kávy 100% arabica a robusta do Evropy mají především Holanďané, kteří tajně převezli kávová zrna z Jemenu. Posléze se pěstování rozšířilo do Indie, Holandska a později do celé Evropy. Později se jako světová kávová velmoc prosadila Brazílie, která si toto postavení udržela až do dnešní doby.

Unikátní chuť tzv. výběrové kávy je výsledkem mnoha faktorů, jako je dlouhá doba zrání, transparentnost původu, pečlivý sběr zralých plodů a péče při zpracovávání zrn. Za každou výběrovou kávou se totiž často skrývá příběh samotného producenta, celé jeho rodiny či generace.

Pití kávy

Samotné popíjení tohoto do hněda zabarveného nápoje je rozšířeno již od 14.-15. století a to i v oblastech mimo Arabský poloostrov, kde lidé čerstvou kávu popíjeli o polední siestě v kavárnách a restauracích.

Později se stalo požívání kávy zálibou a vášní (především v Turecku) a odtud se rozšířilo i do ostatních zemí světa. V Praze byla první kavárna s kávou otevřena v roce 1714.

Malba Lovis Corinth - Deutsch: Porträt des Malers Benno Becker