Velmi stará metoda přípravy kávy, která u nás není moc neznámá, avšak ve světě se v ní dokonce soutěží. Káva z džezvy chutná úplně jinak, než káva ze zalévané, či tlakové extrakce. Sedlina se zde neodděluje od extraktu, jako je tomu v případě ostatních způsobů přípravy.

Poněkud zvláštní je též slazení kávy a přidávání koření při přípravě, vychází však z dlouhé tradice. Káva z džezvy přirozeně obsahuje sedlinu v nápoji, což nemusí všem vyhovovat. Také je nutno hlídat celý proces přípravy, aby nám káva nepřetekla :-) Přináší ale i mnoho výhod viz níže.

Proč džezva | Hrubost mletíNávod k přípravě | Vše k přípravě

PROČ SI PŘIPRAVOVAT DŽEZVU?

 • odlišná chuť od jiných způsobů přípravy
 • tradice přípravy
 • džezva se též hodí jako ozdoba interiéru či kuchyně
 • nenáročná údržba

HRUBOST MLETÍ: velmi jemné

Ideální je umlít si kávu vždy čerstvou těsně před každou přípravou. Na džezvu se výběrová káva mele úplně jemně až na prach, takové mletí v podstatě doma nelze na běžném mlýnku docílit, proto lze buď doporučit mletí v obchodě (například u nás). Při domácím mletí můžete kávu namlít hruběji a poté rozdrtit v hmoždíři, případně pořídit jeden z mála vhodných mlýnků jako je Lodos Istanbul

JAK PŘIPRAVIT KÁVU V DŽEZVĚ?

Celkový čas přípravy: do 3 minut

Množství kávy: ideálně 6 gramů / 50ml, káva z džezvy se tradičně pije v menších šálcích, avšak lze dělat i větší porce, je to jen na vás :-)

Návod jak na přípravu kávy pomocí džezvy

 1. Pro přípravu kávy v džezvě je zapotřebí umlít kávová zrna co nejjemněji, až do podoby pudru, případně pořídit rovnou již kávu namletou, například kávu Efendi z Turecka.
 2. Pro přípravu té správné turecké kávy se sladkou kořeněnou chutí položte džezvu na zdroj tepla, přidejte cca 20ml vody, cukr a koření (například kardamom).
 3. Počkejte, až se voda s cukrem začne vařit a vznikne karamel. Na jeden šálek kávy se zpravidla dávkují dvě lžičky kávy a jedna lžička cukru. Tento krok však můžete přeskočit a připravit v džezvě pouze samotnou kávu. 
 4. Přidejte kávu a dolijte zbytek vody do dvou třetin džezvy.
 5. Počkejte, až se káva začne vařit a dokud nedojde pěna až po okraj džezvy. Poté džezvu odebereme z vařiče a malé množství pěny přidáme do šálků.
 6. Kávu opět přivedeme k varu a opakujeme ještě dvakrát stejný postup. Kávu jsme tedy přivedli k varu 3x.
 7. Kávu z džezvy dáme chvilku stranou a ponecháme 30s v klidu tak, aby sedlina poklesla. Můžeme s džezvou zakroužit, aby se káva smyla ze stěn.
 8. Kávu nalijeme do šálků.

CHCETE KOUPIT DŽEZVU?