ta Příprava kávy v Chemexu | GourmetKava

E-shop odesílá bez zdržení // Prodejna otevřena ✅

Jestli má nějaký překapávač na přípravu filtrované kávy opravdu styl a krásný design je to určitě překapávač Chemex. Vynález, který spatřil světlo světa v USA už v roce 1940, kdy jej vynalezl původně chemik doktor Peter Schlumbohm se už 3 roky na to dostal do prestižní kolekce moderního designu MOMA.

Sám jeho autor tvrdí, že "i největší trouba dokáže pomocí Chemexu připravit vynikající kávu." Abyste si v Chemexu udělali pokud možno co nejkvalitněji připravenou kávu, sepsali jsme pro Vás stručný návod k přípravě.
Ať už si vyberete jakoukoliv velikost Chemexu (u nás nabízíme všechny velikosti, tedy 3, 6, 8 a 10 šálků) doporučujeme určitě používat originální skládané papírové filtry Chemex, které jsou stejně tak k dostání u nás v e-shopu.

 

VÝHODY PŘÍPRAVY KÁVY V CHEMEXU

 • krásně čistá káva plné chuti
 • snadná příprava
 • nenáročná údržba
 • nepotřebujete oproti dripperu žádnou konvičku na servírování
 • design

HRUBOST MLETÍ: mletí středně hrubé, o malinko hrubší jak na drip

Ideální je namlet si kávu vždy čerstvou těsně před každou přípravou. Na Chemex se káva mele poměrně hrubě a to o něco hruběji než na drip tj. asi konzistence cukru krupice.

JAK PŘIPRAVIT CHEMEX?

Celkový čas přípravy: cca 4 minuty

Množství kávy: ideálně 36 gramů / 600ml

Návod jak na přípravu kávy pomocí Chemexu

 1. Připravíme si kávová zrna, například 36 gramů a 600 ml filtrované vody o teplotě 93-95°C, kterou využijeme pro zalití kávy v Chemexu. Budeme potřebovat také stopky pro měření času. Celková doba přípravy se pohybuje okolo 3-4 minut. 
 2. Nejprve nameleme zrna o něco hruběji než do dripperu, čili asi na stupeň 7 na pomyslné desetidílné škále (středně hrubé mletí).
 3. Do horní části nádoby vložíme Chemex filtr, který propláchneme horkou vodou. Též propláchneme nádobu, která se tak ohřeje a nebude ochlazovat kávu. 
 4. Kávu nasypeme do filtru a mírně zahýbeme s nádobou, aby se káva dobře rozprostřela, a poté ji spaříme cca 50ml horké vody. Z kávy se začne uvolňovat oxid uhličitý, který zabraňuje správné extrakci. 
 5. Po 30 vteřinách pomalu vléváme vodu krouživými pohyby, pokud možno stejným proudem. Pro tento účel se perfektně hodí např. konvice Hario Buono s úzkým hrdlem.
 6. Káva z Chemexu je hotová a můžete servírovat. Výsledný čas extrakce by měl kolem 4 minut. Pokud byl čas překapání rychlejší než 3 minuty, pravděpodobně byla káva příliš hrubě namletá. 

TIP: Vždy samozřejmě nejvíc záleží na Vaší vlastní chuti. Pokud Vám přijde, že má káva slabé tělo, zkuste příště namlet kávu malinko jemněji a snižte poměr kávy a vody. Pokud Vám naopak přijde káva příliš hořká, namelte ji příště o něco více nahrubo a zvyšte poměr kávy a vody. Snažte se přitom stále dodržovat stejnou teplotu vody a stejné časy výsledné extrakce. 

.