Opatření v souvislostí s COVID-19: e-shop funguje dál, speciální režim prodejny - čtěte zde!

Jestli v posledních letech nějaká příprava kávy zažívá velký boom, je to právě filtrovaná káva. V mnoha dobrých kavárnách už ji najdete v nabídce hned za stále nejoblíbenějším espressem. Připravit si doma kvalitní espresso není vůbec snadné. Ovšem připravit si prvotřídní filtrovanou kávu není žádná věda! Jedná se o kávu, kde při extrakci není využit žádný tlak, ale pouze přirozený proces louhování ve vodě. Výsledný nápoj je však přefiltrován, neobsahuje tudíž kávovou sedlinu a k žádnému dalšímu louhování a uvolňování látek již nedochází. 

Na filtrované kávě nás baví i větší objem výsledného nápoje na rozdíl od espressa, či moka konvice a vřele ji tak doporučujeme všem, kdo mají rádi větší množství kávy. 

Na rozdíl od espressa si můžete s filtrovanou kávou krásně hrát a rozpoznávat jemné změny chutí během chladnutí šálku. Bezprostředně po filtrování můžete rozpoznávat především hořčí tóny. Při dalších douškách můžete cítit rozvíjející se tělo kávy, aciditu, počínající sladkost a první náznaky ovocných tónů. U vlažného nápoje už mizí silné aroma a vnímáme především samotný potenciál kávy, jejích tónů a u některých káv krásně vyniká výrazná sladkost.

 

Hrubost mletí

Káva by měla být ideálně namletá těsně před samotnou přípravou. Hrubost mletí na filtrovanou kávu připomíná kuchyňskou sůl. Vodítkem pro to, zda máte kávu správně namletou, by měl být čas extrakce. Ten by měl být konstantní 2,5 - 3 minuty. Pokud Vám voda kávou proteče rychleji, zvolte jemnější hrubost, káva by byla podextrahovaná. Naopak, pokud voda bude protékat déle než 3 minuty, zvolte příště hrubší mletí, jinak by došlo k přeextrahování kávy. Hrubost je potřeba lehce upravit i v závislosti na množství připravované kávy. Malým množstvím proteče káva logicky rychleji, než když máte kávu po 5 lidí.

JAK PŘIPRAVIT FILTROVANOU KÁVU?

Pro přípravu filtrované kávy je nezbytné používat kvalitní čerstvou kávu, ideálně do dvou týdnů od pražení. Na filtr se skvěle hodí světleji pražené kávy, například Etiopie Sidamo, či Brazil Santos

Návod jak na přípravu filtrované kávy

  1. Namelte čerstvou kávu a to na stupeň hrubosti připomínající kuchyňskou sůl. Množství kávy je okolo 7 g na 100 ml kávy.
  2. Do dripperu nejprve vložte papírový filtr a důkladně jej propláchněte horkou vodou. Jedná se o velmi důležitý krok, který je často opomíjený. Díky němu však filtr ztratí svoji papírovou chuť. 
  3. Položte dripper na servírovací konvičku či šálek a do propláchnutého filtru nasypejte namletou kávu.
  4. Spaření kávy. Kávu zalijte cca 30 ml vody o teplotě 92 -93 °C, aby byla celá smočená a vyčkejte asi 30 vteřin. Káva při tomto kroku uvolňuje přebytečný CO2. Vodu používejte ideálně filtrovanou.
  5. Pokračujte v zalévání vodou. K zalévání potřebujete pomalý, stejnoměrný proud vody. Nejlépe poslouží konvice s dlouhou úzkou hubicí například klasická Hario Buono. Doporučujete zalévat ve směru spirály od kraje do středu a zase zpět ke kraji. Celková doba této extrakce by měla trvat 2,5-3 minuty. Pokud Vám voda skrze dripper protéká rychleji, namelte příště kávu jemněji. Naopak, pokud voda protéká přes filtr pomaleji, kávu namelte na vyšší hrubost. 
  6. Po protečení veškeré vody odložte dripper a propláchněte jej horkou vodou. 
  7. Vychutnejte si svůj šálek lahodné filtrované kávy

ZAKOUPIT VŠE PRO FILTROVANOU KÁVU