Kategorie

17 zajímavostí o kávě

Kávová zrna

Připravili jsme několik zajímavostí o kávě, které jste pravděpodobně nevěděli. Od toho, že káva je ovoce až po využití kávy v dopravě.

1) Káva je vlastně ovoce!

Je to pravda, kávová zrna jsou vlastně středy z bobulí. Kávové bobule, boby kávovníku, jsou jedlé plody, které mají kávová zrna uvnitř. Říká se jim "fazole", protože jsou velice podobné fazolím.

Věděli jste, že vlastně pijete ovoce, když si vychutnáváte latte?

2) Hawaii je jediným americkým státem, kde komerčně roste káva.

Káva má tendenci lépe růst v rovníkovém podnebí, takže se může pěstovat ve Spojených státech. Hawaii má optimální klima pro sklizeň Java Beans.

Hawaii je známá pro svou Kona kávu, která se široce vyváží a je populární po celém světě. Jako by lidem na Hawaii nebyla dost dobrá jejich, mají některé ze světově nejkrásnějších pláží a jedny z nejlepších světových káv!

3) V Turecku bylo zvykem to, pokud manžel nepoctil svou ženu kávou, tak to bylo důvodem k rozvodu.

Myslíte si také, že by vás nedostatek kávových zrn mohl rozdělit? V některých kulturách ano. Není pochyb, že pití kávy podporuje šťastnější manželství.

Naštěstí tento zvyk už v dnešní době není praktikovaný. Nyní žijeme ve světě rovnosti, kde by si měli manželé a manželky navzájem připravovat kávu. Děláte si šálek jen pro sebe, zatímco je v domácnosti členů více? Tak to rychle změňte, protože by mohli přijít následky ...

4) Navzdory tomu, co si většina lidí myslí, espresso má 1/3 kofeinu v šálku.

Zvažte pití dvou nebo tří šálků vašeho oblíbeného nápoje, protože jen jeden může prohloubit vaši závislost na kofeinu.

Někteří lidé dokonce raději pijí překapávanou kávu nebo při čtení tisku, a to z důvodu: můžete skutečně ovládat svoji vlastní spotřebu kofeinu. Takže pokud jste také sáhli po pozdním nočním šálku kávy, zkuste velkou Americanu než více šálků Espressa, budete spát mnohem zdravěji.

5) Brazílie je největším světovým producentem kávy s velkým náskokem, následovaný Vietnamem a Kolumbií.

Ve skutečnosti, v roce 2011 Brazílie vyrobyla téměř dvakrát tolik než Vietnam a Kolumbie dohromady a třetinu kávy vyrobené na celém světě. Tato statistika zůstala poměrně konstantní za posledních 150 let!

Brazílie je také jednou z mála zemí na světě, kde rostou jak Arabica, tak Robusta fazole. To by nemělo být žádné překvapení, že Brazílie je vývozcem kávy číslo jedna na světě. Káva tvoří slušný kus brazilské ekonomiky.

6) Asi 100 šálků kávy je smrtelná dávka kofeinu.

Nepředstavitelné. Dostává se u vás nervozita jen po jednom, dvou nebo tři šálcích, jak by to asi vypadalo po 90? Chtěli bychom být schopni létat a bojovat se zločinci? Pravděpodobně ne, a rozhodně nedoporučujeme, aby jste to zkoušeli.

Většina případů předávkování kávy nepochází z běžného pití kávy, ale z více ERM, kreativní způsoby konzumace kávy, jako je například kávový klystýr. Takové množství kofeinu ve vašem těle může vést k infarktu nebo záchvatům.

7) Existují dva druhy fazolí kávy. Tyto dva druhy fazolí jsou Arabica a Robusta.

Mají různé chutě a jiný obsah kofeinu. Boby Arabica jsou populárnější po celém světě. Ve skutečnosti, 70% kávy, které bylo na zemi vypito je Arabica.

Robusta fazole rostou v různých klimatických podmínkách a jsou z velké části v Africe a Indonésii. I když většina lidí dává přednost chuti kávy Arabica, Robusta má také své fanoušky, a Robusta fazole mají dvakrát tolik kofeinu než Arabica!

8) "Americano" pochází z doby, kdy americkým vojákům ve druhé světové válce bylo nařízeno pít espresso s vodou, protože bez ní bylo příliš silné.

Při přípravě Americano se vždy nalije teplá voda do espressa. Pokud se nalévá espresso na teplou vodu, děláte tak jiný nápoj, obyčejně se nazývá dlouhá černá káva.

9) New York vypije asi 7 krát tolik kávy než zbytek světa. Proto se mu říká město, které nikdy nespí...

Nejpravděpodobnější je, proč se v Big Apple vypije tolik kávy to, že je tam nejhustší počet obyvatel. I přesto, že je to tak nabité město, tak tam jsou kavárny doslova všude. To také není na škodu, protože káva je velká část americké kultury.

10) První webová kamera byla vynalezena, aby sledovala, kolik kávy zbylo v konvici na univerzitě v Cambridge.

Zní to bizarně, ale od roku 1991 do roku 2001, se vyvíjela první webová kamera a do dnes se mohou studenti univerzity Cambridge pyšnit za její první vynálezce. Málo známým faktem je, že se většina těchto kamer používá i dnes.

Představte si, jak kamera míří na prázdnou konvici, kterou mohou vidět všichni na svých počítačích, ale nikomu se nechce vstávat, aby uvařil čerstvou. Všichni na ni při tom mají chuť. To je dilema.

11) Káva je jedna z hlavních komodit.

Ve skutečnosti je káva druhá nejobchodovanější komodita na světě, je druhá po oleji. Ale bezpochyby je jednou z nejoblíbenějších.

Spotřeba kávy je dobrá pro rozvojový svět, protože 90% kávy je vypěstováno právě v těchto zemích, zatímco většina této kávy je vypita v rozvinuté části světa. Hlavní je, že obchod s kávou přináší peníze do chudých zemí.

12) Dva nejpopulárnější nápoje na Zemi, voda a káva.

Opravdu to není překvapivé, když se nad tím zamyslíte. Káva je první nápoj, který si dává mnoho lidí po ránu na celém světě. Káva se stala v moderní době jádrem velkého počtu kultur po celém světě z různých důvodů.

Káva je velkou částí světové ekonomiky, proto bylo alarmující, když byla označována jako něco špatného. To se naštěstí změnilo a výzkumy prokázaly, že je káva zdravá a že si ji mohou lidé na celém světě dopřávat denně.

13) Slovo "káva" pochází z arabštiny "qahhwat al-buchta", což znamená "fazole vína".

Tato lahůdka přináší lidem úžasný pocit každé ráno. Nezapomeňte se zastavit a užít si tento pocit. Po probdělé noci, když musíte ráno do práce, tak se vám bude šálek hodit.

Slovo "espresso" pochází z italského slova "caffe epsresso", což znamená "stisknout kávu". Takže, když si objednáte espresso, žádáte vlastně o "stisknutí". . . Zní to divně, když si to přeložíme, co?

14) Káva může nahradit fosilní paliva.

Kávová zrna jsou hořlavá a vědci se domnívají, že by mohli nahradit fosilní paliva, jako jeden z našich hlavních zdrojů energie a pohonných hmot.

Ve skutečnosti v roce 2011, britští inženýři vytvořili vůz, který jezdí na kávová zrna, a zlomili rekord o nejrychlejší auto, které funguje na ekologické palivo. Jednoho dne nás všechny a naše auta budou pohánět kávová zrna!

15) Káva byla původně potravina, ne pití.

První africké kmeny kávu konzumovali, nedělali z ní lahodný nápoj, který známe dnes. V kombinaci kávového zrna s tukem se vytvoří energetická koule, která se žvýkala a dodávala tělu kofein.

Dobře, mastné energetické koule nevypadají tak chutně, jako šálek ledového espressa, ale je to dobrý způsob jak získat rychle energii. Co myslíte? Byla by ve světě nebo u nás poptávka po takových koulých?

16) U lidí, kteří pijí přiměřené množství kávy je menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba nebo demence v stáří.

To vše potvrzuje studie z roku 2009. Přiměřené množství je ve studii definováno mezi třemi až pěti šálky za den.

Dalším zdravotním přínosem kávy je to, když si dáte šálek před sportovním výkonem, tréninkem, tak budete mít více síly, bude chtít zvedat více.

17) Legendou je, že káva byla objevena etiopskými pastýři, kteří objevili jejich kozy tančit po snědení kávových bobů.

Jak kozy tancovaly? To nevíme, ale jsme za to vděční, že pastevci kozy v 9. století objevily. Bez nich by byl New York neklidný a neměl by žádný způsob, jak se v dopoledních hodinách probudit. Při každém pití šálku si vzpomeňte a buďte vděční, že kozy kávu objevily.


Ještě si chcete přečíst další zajímavosti o kávě? Máme pro vás článek o pražení kávy.