Káva není pro naše srdce a cévy tak špatná, jak se myslelo

Káva není pro naše srdce a cévy tak špatná, jak se myslelo

Nejnovější výzkum (odkaz zde) probíhal na londýnské Queen Mary University pod vedením profesora Steffena Petersena a vedl ke zjištění, že kornatění cév a tepen přímo nesouvisí s pitím kávy, a to ani u lidí, kteří jí vypijí až 25 šálků denně. Studie sledovala přes 8000 lidí – výsledky předchozích studií byly totiž značně nekonzistentní, což může být podle londýnského vědeckého týmu způsobeno právě tím, že nesledovaly tak obsáhlý vzorek.

Zkoumané osoby byly rozděleny do tří kategorií podle množství kávy, které denně vypijí – jeden šálek a méně, jeden až tři šálky a více než tři šálky, přičemž lidé s počtem 25 a více šálků byli z výzkumu vyloučeni. Výsledky byly samozřejmě zpracovávány s přihlédnutím k mnoha dalším faktorům, jako jsou například věk, biologické pohlaví, výška, váha, krevní tlak, či životospráva zkoumaných osob a testy probíhaly pomocí magnetické rezonance.

Zásadním zjištěním bylo, že mezi těmito kategoriemi nebyl zpozorován žádný rozdíl ve stavu srdečních a cévních stěn, takže tato nová studie své předchůdce, zdá se, vyvrací, a tedy ani konzumace 25 káv denně se na zdraví vašeho srdce negativně nepodepíše.

Musíme však přihlédnout k ostatním, výše zmiňovaným, faktorům. V rámci výzkumu bylo například zjištěno i to, že do kategorií s vyšší spotřebou kávy spadají většinou muži, kteří zároveň kouří a pravidelně konzumují alkohol, což vliv na zdraví určitě má.

Výzkumy vlivu kávy na lidský organismus ale samozřejmě stále pokračují a může být náročné vybrat si, kterému z nich věřit. Vědecký tým z londýnské univerzity však doufá, že jejich práce pomůže změnit to, co se v médiích o kávě často uvádí. Přeci jen vyloučili jeden z jejích dosavadních domnělých negativních účinků. 

Abyste udržovali své srdce a cévy stále ve formě, je třeba se o ně neustále pečovat. Základem pro zdravé tělo je pohyb a příjem dostatku živin v podobě zdravých potravin bohatých na proteiny, vlákninu, vitamíny a minerály. Zdravé potraviny už nemusíte hledat ve specializovaných obchodech, ale nakoupíte jejich i v běžných supermarketech. Podívejte se například na online letáky a zjistěte, jaké potraviny jsou právě v akci.