Jak bojovat s únavou? Pomůže správně načasovaná káva

Jak bojovat s únavou? Pomůže správně načasovaná káva

Protančili jste minulou noc na bujarém večírku? Máte starosti? Vzbudilo vás neúprosné vrtání u sousedů? V tom případě budete řešit, jak přežít následující den bez známek únavy. Ideálním řešením je si dát kávičku. Kofein totiž dokáže potlačit únavu, nastartovat vás a dodat potřebnou energii. Je však potřeba vědět, jak s ním správně pracovat.

Kofein a jeho působení v mozku

Kofein patří mezi nejpoužívanější psychoaktivní látky, tzv. stimulanty. Do těla se dostává nejen pitím kávy, ale i z jiných zdrojů. Najdete jej například v čaji i čokoládě. Stejně jako ostatní stimulanty i kofein dokáže dočasně zlepšit fyzické i psychické fungování.

Hlavní výhodou kofeinu je, že se dokáže navázat na receptory v mozku, na které se běžně přichycuje adenosin. Adenosin je organická sloučenina, kvůli které vám mozek vysílá signál, že jste unavení. Abyste zabránili únavě, je potřeba klíčová místa v mozku obsadit kofeinem, který vás dokáže nabudit k aktivitě.

Správné načasování je klíčové

Aby kofein dokázal potlačit únavu, je potřeba jej do těla dostat v určitém časovém intervalu. K maximální koncentraci kofeinu v krvi dochází zhruba 30–45 minut od vypití šálku kávy. Ovšem v těle zůstává až 8 hodin. Proto je důležité vědět, kdy si můžete dát poslední kávu. Pokud byste si dali kávu večer těsně před spaním, nemuseli byste vůbec usnout. Obecně se dá říct, že byste si poslední kávu měli dát mezi 14. až 16. hodinou. Vše však záleží na tom, jak pracuje váš metabolismus.

Jestliže si dáte čistou kávu ihned po probuzení, budete se pravděpodobně cítit okamžitě nabuzeně. Jenže kofein je pouze stimulant, jehož účinky brzy pominou. Proto se již po příchodu do práce můžete cítit unavení. Nejlepším způsobem, jak bojovat s únavou, je kofein po ránu konzumovat postupně. To však neznamená, že máte šálek kávy usrkávat během celého dopoledne. Stačí, když si dáte do kávy mléko. Tuk obsažený v mléce totiž vstřebávání kofeinu usměrňuje a ten se do těla bude uvolňovat postupně.

TIP: Proti únavě Vám může pomoci i dobře zvolená káva. Podívejte se na recenzi na Guatemala Trés Maria, kterou nejlépe připravíte ve French pressu.

Káva + spánek = nejlepší kombinace proti únavě

Je to tak! Pokud potřebujete zahnat únavu, dejte si kávu a běžte si zhruba na 20–30 minut lehnout. Vzhledem k tomu, že kofein potřebuje nějaký čas na to, aby tělo „nahodil“, můžete tuto dobu využít pro krátký spánek. Zdřímnutím tak odbouráte zásoby adenosinu přirozeně, a navíc získáte energii podpořenou kofeinem. Čas spánku však neprotahujte. Pokud spíte 30 minut, nachází se vaše tělo v tzv. REM spánku, ze kterého se jednoduše probouzí. Po uplynutí této doby však dojde k přechodu do fáze hlubokého spánku, ze kterého se těžko probouzí, a navíc se po něm můžete cítit ještě unavenější.

Kolik káv denně je tak akorát?

Abyste maximálně využili přínosy kávy a zároveň se nemuseli obávat rizik, doporučuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin pro dospělého člověka maximální denní dávku 400 mg kofeinu. Jaký počet káv denně to je? Zhruba 5–6 šálků kvalitního espressa. Je však dobré si pamatovat, že tolerance kofeinu je individuální záležitostí a daná doporučení jsou pouze obecná. Nicméně některé studie naznačují, že průměrně 3 šálky kávy denně snižují rizika kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice nebo diabetu 2. typu.

Příliš vysoký přísun kofeinu však může způsobovat nespavost, úzkostné stavy či zvyšovat krevní tlak. Pokud budete dodržovat rozumnou konzumaci kávy, nemusíte se nespavosti obávat. Obléknete si pohodlné pyžamo nebo noční košili a bez problémů usnete na měkké či tvrdé matraci blahodárným spánkem.

Čím rychlejší máte metabolismus, tím rychleji tělo kofein odbourá. Zvýšit metabolismus lze například sportem. Doma je nejjednodušší posilování s vlastní vahou, ke kterému nepotřebujete žádné vybavení. Pokud máte rádi čerstvý vzduch, tak je ideální běh, pro který potřebujete jen běžecké boty a nějaké sportovní oblečení.