Kategorie

Čokoláda

Za první republiky bylo Československo 3. největším zpracovatelem kakaových bobů na světě. Právě na toto období a tradice se snaží navázat české řemeslné čokoládovny.


Proces výroby začíná nákupem kakaových bobů přímo od pěstitelů, či malých družstev. Tyto boby se následně ručně přebírají, aby v čokoládě bylo jen to nejlepší. Po důkladné kontrole se boby praží, odslupkují a namelou. Po namletí je dobré nechat čokoládu několik týdnů odpočinout. Poté následuje proces temperace, při kterém dochází k zahřátí, zchlazení a opětovnému zahřátí, díky čemuž se sjednotí krystalická struktura čokoládového másla a čokoláda získá hladký povrch, správný lom (hezky křupe) a také trvanlivost. Následně se čokoláda plní do forem, chladí a nakonec ručně balí.


Ve velkovýrobě se často bere kakaová hmota coby hotový polotovar. Každá čokoláda má chutnat vždy stejně a musí být hlavně levná! Kakaové máslo, tedy nejcennější složka, je zde nahrazováno ztuženým rostlinným tukem - převážně palmovým. Během několika málo hodin se tedy smísí kakaový prášek, minimální množství kakaového másla, rostlinný tuk, cukr a emulgátor a uniformní čokoláda je na světě.


Čokoládovna Troubelice, Jordis a Ajala jsou jiné. Můžete si je vychutnávat po malých kousíčkách. Nekousejte je, pouze je nechejte pomalu rozplynout na jazyku a vnímejte všechny chuťové nuance. Někdy ucítíte jemnou kyselost citrusových plodů, jindy můžete cítit třeba chuť ořechů. Vnímejte také její texturu, zda je úplně jemná, či jsou v ní hrubší kousíčky.


Jde o perfektní degustační zážitek, užijte si ho!